- Lažno informacijo je v času medmrežja z lahkoto ustvariti, vendar le s težavo pokopati.
- Tekom pandemije se je namnožilo neresnic povezanih s COV; od vsega začetka prisotna je teorija o laboratorijskem izvoru virusa.
- Znanost že od začetka dvomi v laboratorijski pobeg. WHO je 2021 na Kitajsko poslal skupino mednarodnih strokovnjakov, ki so potrdili, da je najverjetnejši izvor virusa živalski preskok. Prav tako ni bilo dokazov, ki bi kazali na laboratorijsko nesrečo ali manipulacijo.
- Za lociranje živalskega rezervoarja SARS je znanost rabila več kot 10 let. Posledično je nesmotrno pričakovati hitro najdbo COVID izvora.
Disclaimer: Ker pisec ni virolog temveč politični analitik, so v tekstu podani znanstveni linki na katerih temelji zapis. Interpretacija ni lastna, temveč večinoma povzema mnenje MicrobeTV in druge znanstvene publikacije (1, 2), med njimi poročilo WHO ekipe, ki raziskuje izvor COVIDa. Močno se priporoča intervju s tremi člani mednarodne Wuhan ekipe in tolmačenje njihove publikacije v Nature, ter mnenje splošne znanosti, ki vidi jasno pot do živalskega preskoka.
CLICKBAIT MEDIJI, FB EKSPERTI in GEOPOLITIČNA PROPAGANDA
Zgodba laboratorijskega izvora se je pojavila zaradi virološkega inštituta v Wuhanu (WIV), ki je preučeval koronaviruse. Naključje je privedlo, da je COVID eksplodiral prvič ravno tam. S tem je bil sprožen plaz “verjetnih” sci-fi scenarijev, katerega so pograbili mediji. Skupaj z ostalimi pravljicami o pandemiji, ki se širijo na medmrežju, je WIV zgodba privedla do obsežne gmote ljudi, ki skoraj dve leti po začetku pandemije še vedno verjame v laboratorijski izvor COVIDa.
Olja v ogenj so dolila dejstva, da je laboratorij (kot vsa moderna znanost) sodeloval z mednarodno stroko, med drugim tudi z ameriškim CDCjem. Opravljajo naj bi se gain of function raziskave, ki dodatno burijo duhove zaradi nerazumevanja metodologije. Poročilo iz 2015 ameriškega zunanjega ministrstva naj bi govorilo o slabih varnostnih standardih doliva olja na ogenj, četudi ostajajo navedbe popolnoma posredne narave. Svoje je dodal Trump (1, 2, 3), ki je krivil Kitajce in skrival svoj počasen odziv. Ameriška politična srenja še zdaleč ni končala, kar kaže najnovejše intelligence poročilo Biden administracije. Z “intelligence” so mišljene obveščevalne službe, saj poročila niso pisali virologi in biologi. Rezultat je pričakovan in nepretresljiv – teorije niso potrdili, niti zavrgli, vendar vsaj dodali, da virus ni bil engineered or weaponized. (1, 2)
Tu je potrebno izpostaviti, da je zgodba o izvoru ujeta v hladno obdobje mednarodnih odnosov. ZDA in Kitajska se obe poslužujeta “propagande”. Ameriška administracija ohranja svoj narativ – Kitajska medtem oblikuje svojega, po katerem naj bi virus na Kitajsko zanesli ameriški vojaki med obiskom. Podobno kot Trump, poskuša partija prikriti svoje napake prvih tednov (v primeru Trumpa sta bila izgubljena skoraj dva meseca). V vsakem primeru obe državi izkoriščata svoje informacijske kanale – ZDA ima močan vpliv v tradicionalnih medijih; Kitajska uporablja ameriški izvor virusa predvsem za notranjo propagando; navzven so najverjetneje na delu predvsem državni trolli na socialnih omrežjih, vendar se zgodba ni zasidrala.
TLDR Pri odkrivanju izvora COVIDa je, glede na mnoštvo takih in drugačnih missinformacij, nujno slediti mnenju znanosti, ki je jasno. Ni nikakršnega neposrednega dokaza za laboratorijski izvor ali manipulacijo. Znanstveni konsenz smatra zoonozo za najverjetnejšo razlago.
ZNANOST in ZOONOZA
Znanost je glede dokazljivosti bolj natančna, kar na žalost odpre dodatno raven nerazumevanja. Znanost ne išče resnice, temveč odpravlja neresnice, s čimer ostaja vedno čistejši približek preverljive objektivne resnice. Obenem se nikoli ne trdi stvari z 100% gotovostjo, dokler jih ne podpira peer-reviewed študija ali poskus. V kontekstu izvora COVIDa je laboratorijski izvor malo verjeten, vendar teoretično možen dokler se ne dokaže nasprotno. Posledično znanost ne more izključiti laboratorijskega izvora, ne glede na majhno verjetnost – vse dokler ne najde živalskega izvora virusa. Problem nastane iz dejstva, da lahko iskanje traja desetletje – v primeru SARS izbruha 2003 se je potrebovalo do 2017.
Ekipa raziskovalcev WHO, sestavljena iz mednarodnih strokovnjakov, je odšla v začetku 2021 v Wuhan, kjer je obiskala vse pomembnejše lokacije (WIV, wetmarket, etc). Opravili so pogovore s kitajskimi znanstveniki glede njihovih raziskav, najdb, ipd. Pogovorili so se tudi o očitkih glede laboratorijskega izvora. Kitajski kolegi so omenili najdbo virusa na zamrznjeni hrani, kar je možen vektor izvora, vendar je sled “tanka”. Končno poročilo je jasno. Konsenz znanosti se osredotoča na preskok iz živali. Laboratorijski izvor je teoretično možen, vendar niso našli dokazov ali nepravilnosti, ki bi nanj kazale. Vse skupaj je bila prva faza raziskovanja izvora; sedaj se obeta večletna druga faza, kjer se išče koronaviruse v divjini (še posebej med netopirji). Upa se tudi na serološke študije prebivalstva, ki je gojilo divje živali za wetmarket prodajo, saj bi pozitivni rezultati lahko našli predhoden potek COV okužb in širjenja. Znanstveniki svarijo, da se morajo dotične študije pričeti asap – upa se na sodelovanje Kitajske.
Za konec še več naključnih znanstvenih in banalnih dejstev:
- V Wuhanu se nahaja tudi regijski CDC, ki je prav tako delal z virusi. Ignorira se fakt, da bo lokacija laboratorija namenjenega preučevanju koronavirusov zelo verjetno postavljena v regijo s koronavirusi; mogoče v mesto, ki velja za infrastrukturno vozlišče aka Wuhan. Nič presenetljivega ni, da ima metropola z enajstimi milijoni virološki laboratorij.
- WIV laboratorij je na južni strani reke Yangtze, medtem je wetmarket ter prvi zaznani primeri na severni strani reke. Obenem se pojavlja možnost, da je bila tržnica superspread lokacija med ljudmi, ter ne dejanska lokacija preskoka iz živali na človeka.
- Kitajska je 2019 zaradi prašičje gripe usmrtila milijone prašičev, kar je vplivalo na količino proizvedenega mesa. Del manjkajočih proteinov je bil nadomeščen z divjimi živalmi – torej razširitev gojenja in trgovine aka stikov in priložnosti za preskok. Vrednost kitajskega in širšega azijskega trga se ocenjuje na 7-23 milijard $.
- Kitajska je februarja 2020 zaostrila regulacijo in zaprla veliko kmetij in obratov, ki so gojili divje živali.
- Zgodba o treh obolelih uslužbencih WIV izhaja iz konca 2019, ko se je Kitajska soočala z epidemijo gripe. Njihovi kasnejši serološki pregledi niso bili pozitivni na COVID.
- Po medmrežju se je pojavila zgodba o brisanju “dokazov” v zbirki genomskih podatkov, kar se ob natančnejšem pregledu prav tako izkaže za missinfo. Koronavirus rtga13 iz wuhanskega laboratorija je manj podoben COV19 kot koronavirusi najdeni v zadnjem letu in pol v divjini.
- WIV raziskovalci so objavljali svoje rezultate v mednarodnih publikacijah in delili genome. V zadnjem letu se je v naravi našlo viruse, ki so imeli cca deset let nazaj “skupnega prednika” z COV19 – medtem ni v predhodnih bazah nič bližjega.
- “Smoking gun” laboratorijskega modificiranja naj bi bil “unikaten” furin cleavage site, ki virusu olajša kužnost pri ljudeh – v resnici je prisoten tudi pri drugih virusih (1, 2). Raziskave so prav tako pokazale, da FCS ni edini mehanizem prek katerega COV19 okužuje celice.
- Znanost dvomi v laboratorijski izvor že od začetka, torej 2020. Podobno je zoonoza nekaj normalnega, saj so vsi virusi rezultat živalskega preskoka. Pandemija je bila glede na razvoj sveta – vstopanje v nove ekosisteme in več kontakta z živalmi – le vprašanje časa. WHO svari, da COVID ni nujno največja ali zadnja pandemija, ki se lahko pripeti človeštvu.