Dodaten INFO + kako zaobiti paywall
SVET:
- Pandemija dezinformacij in antivax zablod postaja akutnejša od virusa samega ter sočasno podaljšuje pandemsko agonijo. Okužba ne pomeni isto kot bolezen. Okužba pomeni le, da ima posameznik v telesu virus; bolezen je pojav simptomov pri okuženem, ki so lahko blažji in težji.
- K zgornjemu odstavku se mora dodati dejstvo, o katerem znanost kriči že mesece. Smoter cepiv ni preprečitev okužbe, temveč zaščita pred boleznijo. Posledično se lahko cepljeni še vedno okužijo, vendar bodo redkeje zboleli s simptomi, ter še redkeje umrli (seveda še vedno umirajo za drugimi vzroki).
- Belgiji, ki je imela v prejšnjih mesecih težave s pandemije, je uspelo sploščiti krivuljo prek uspešnega cepljenja večine populacije. Zaradi visoke precepljenosti se obeta sproščanje ukrepov na Danskem. Najnovejši val je prebrodil tudi Tajvan – zaradi pomanjkanja cepiva so dosegli uspeh prek dodatnega izboljšanja dosedanjih ukrepov in naporov (maske, sledenje okužbi, “javni hoteli” za karanteno).
- Vietnam je zaradi porasta okužbe sprožil nov lockdown na jugu države.
- Jugovzhodna Azija ima vedno večje težave s pandemijo in številom obolelih – v zadnjih tednih ima regija dvakratno število smrti Severne Amerike. Še posebej prizadeti sta Indonezija in Malezija.
- Pandemsko stanje v Severni Koreji ostaja uganka.
- Avstralija in Nova Zelandija se soočata s porastom COVIDa. Obe državi sta poostrili ukrepe. Nova Zelandija, kljub nekaterim kritikom, nadaljuje z zero covid strategijo.
- V ZDA prihaja do porasta obolenj, še posebej na jugu oziroma v republikanskih zveznih državah z nizko precepljenostjo. Na lokalni ravni se medtem bijejo bitke v šolah glede nošnje mask.
- Po pričakovanjih ni komisija ameriške administracije, ki je pregledovala izvor covida, našla ničesar. Ne le, da je znanost zedinjena, da COVID ni ušel iz WiV laboratorija… sama komisija ni delala eksperimentov, temveč pisala obveščevalno poročilo aka mlatenje prazne slame.
- Znanost svari, da je COVAX iniciativa prepočasna, saj prejemajo revnejše države premalo doz.
- Med populacijo razsaja pandemija oldschool antivaxa; zablode so vseprisotne na globalnem medmrežju; Nemčija ima medtem svojo verzijo Q-lahkovernežev aka Querdenker.
- Novo poročilo IPCC svari, da se človeštvo ne more več ogniti dvem stopinjam globalnega segrevanja. (1, 2)
EVROPA in CENTRALNA AZIJA:
- Nemška kanclerka Merkel je uspela sprovesti dokončanje plinovoda Nordstream 2 ter v procesu izpogajala dogovor, na katerega so lahko pristali vsi deležniki – Rusija, ZDA in Ukrajina. Med obiskom Kremlja je neposredno svarila Kremelj glede izsiljevanja z dobavo plina (1, 2, 3).
- Med Irsko in Veliko Britanijo se obetajo težave zaradi posledic Brexita in vpliva na prosto trgovino med otokoma.
- Oblasti v Minsku so obtožene namernega spuščanja beguncev prek meje z evropskimi članicami (Poljska, Litva, Latvija) (1, 2, 3). Poleg tega prihaja do vedno večje represije zoper aktiviste in predstavnike opozicije.
- V Gruziji je prišlo do menjave oblasti. Nova vlada je bližje Kremlju kot prejšnja.
AZIJA:
- V Afganistanu je, po umiku zaveznikov, prišlo do implozije režima v Kabulu (1, 2). Talibani so v dveh tednih sicer prevzeli oblast v državi, vendar se sedaj soočajo s težavami pri oblikovanju oblasti in administracije (1, 2, 3). Zaradi umika zahodne podpore se sesuva ekonomija.
- Na letališču se odvija begunska drama, ki sliči na Saigon 1975.
- Prišlo je do samomorilskih napadov afganistanske veje ISIS – nasprotnice/konkurentke Talibanov (1, 2).
- Oblikuje se notranji upor na severu države v dolini Panjshir; med voditelji je sin Ahmed Shah Masuda (1, 2).
- Sosednje države se pripravljajo na potencialno destabilizacijo države in porast beguncev. Ruska federacija ima skupaj z Uzbekistanom in Tajikistanom vojaške vaje – jasen znak oziroma svarilo Talibanom pred širjenjem radikalizma proti severu.
- S Talibani odpira diplomatske vezi Kitajska, ki želi izgraditev ekonomskih vezi (Afganistan ima mnogo rudnin) in integracijo regije v BRI (1, 2, 3, 4, 5).
- Modi poskuša v Kashmirju prek oblikovanja novih volilnih okrajev (gerrymandering) zasukati rezultate volitev v smer hindujske večine.
- Vojaški predstavniki Indije in Kitajske so imeli 12. krog pogovorov glede demilitarizacije mejnega območja, ki je bilo lani priča manjšim spopadom.
- Kaže se nelagodje kitajske partije glede iniciative Quad – zavezništvo med ZDA, Indijo, Avstralijo in Japonsko namenjeno containmentu Kitajske. V odgovor pričenja Kitajska s formacijo lastnega zavezništva uperjenega zoper ZDA.
- Kitajska partija je v zadnjih mesecih pričela z regulacijo tehnološkega sektorja – od omejevanja kotacij na borzah; govor o razcepu gigantov; sprejem novega zakona glede nabiranja privatnih podatkov s strani korporacij; prevetritev neenakega dostopa do online izobraževanja, etc. Partijski smoter je zagotovitev primata nad širjenjem informacij v družbi, ter preventiven razkol too big too fail korporacij. (1, 2, 3, 4, 5)
- V Mjanmaru se nadaljuje porast upora zoper hunto. Burmanska opozicija se povezuje z etničnimi skupinami v skupen upor.
- Tajski protesti postajajo zaradi policijske agresije vedno nasilnejši.
AMERIKI:
- Ameriška družba ostaja polarizirana na politični in družbeni ravni. Kongres je priča ideološkemu boju med Republikanci in Demokrati. Družba je priča histeriji v medijih in na spletu. Nakopičene težave desetletij ostajajo nerazrešene. Svoje prispeva tudi ekonomska neenakost in nerazrešena zgodovinska zapuščina glede rase in suženjstva.
- Na politični ravni se odvija drama v kongresu glede sprejema infrastructure in budget zakonov. Prvi je bil potrjen v senatu prek kompromisa in sodelovanja nekaterih republikancev. Drugi naj bi bil sprejet prek zakonodajnega “trika”, s katerim demokrati preprečijo republikanski filibuster – zaenkrat je prešel čez demokratski spodnji dom; sedaj mora priti čez 50/50 senat.
- V bizarnem svetu MAGA blodenj se nadaljuje s ponavljanjem laži, ki postaja resnica in sočasna kolektivna blodnja. Ankete naj bi kazale, da polovica republikancev verjame v pravljice o ukradenih volitvah (1). Trump nadaljuje s podžiganjem svojih gorečnežev, saj jih obenem molze prek donacij (1, 2). V realnem svetu se Trumpova korporacija in lakaji soočajo s prgiščem tožb. IRS naj bi v kongres poslal davčne izpiske (1, 2); v NY se preiskuje utajo davkov Trump korporacije; drugo sodišče preiskuje očitke sodelovanja pri piramidni shemi (1, 2). Trump je na cedilu pustil svojega zvestega lakaja Rudy Guilianija, ki je izgubil pravniške licence ravno v času, ko se sooča z večimi tožbami.
BLIŽNJI VZHOD in AFRIKA:
- V Turčiji prihaja do vedno večje represije Erdoganovega režima. V mnoštvu novo-zgrajenih zaporov se nahaja vedno več opozicije.
- Približuje se umik sil ZDA iz Iraka. Glede na polomijo v Afganistanu…
- Razpust tunizijskega parlamenta s strani predsednika Kais Saieda je bila sprva označena za coup d’etat, četudi je v ozadju več spregledanih detajlov. Država in vlada se je že dlje soočala z masovnimi protesti – vlado so sestavljali politični islamisti, ki so nasprotovali reformam. Predsednik, bivši ustavni učenjak, je posledično razrešil parlament vsaj deloma na podlagi ljudske volje in znotraj zakonov in ustave. Suspenz parlamenta bo v veljavi 30 dni; del opozicije pozdravlja potezo predsednika vendar sočasno pričakuje, da bo ohranil demokratičnost oblasti in kmalu razpisal nove volitve.
- Pan afriška svobodno trgovinska cona – AfCFTA – predstavlja korak v smeri ekonomskega povezovanje Afrike. Nekateri svarijo, da bo glavni profiter Kitajska. Slednja se medtem poteguje za večji vpliv v Kongu – vzgib so nahajališča kobalta.
- V Nigeriji prihaja do zlorab principov civilne družbe, oz natančneje pro-vladnih NGOjev, ki so financirani in ustanovljeni s strani oblasti.