- Z nastopom Bidena se v Belo hišo, po štirih letih, vračajo “odrasli”.
- Pretirano navdušenje nad Bidenom je nesmiselno, saj velja za centrističnega demokrata.
- Pozitivne obeti predstavlja dejstvo, da bo Bidenova administracija zaradi pandemske krize in nakopičenih problemov desetletij, “prisiljena” v sprejem progresivnejše agende (glede na centrizem Clinton in Obama administracij) – nenazadnje je predsednik senatnega proračunskega komiteja Bernie Sanders.
- Ameriška družba ostaja močno polarizirana. Trumpov impeachment proces obeta več mesečno sago. Republikanci ostajajo talci MAGA kulta, kar jim otežuje kakršnokoli sodelovanje z Bidenom – kar sočasno otežuje demokratske napore zaradi 50-50 delitve v senatu. Povrhu ostaja na spisku soočenje s pandemijo in ekonomskimi posledicami. Pred Bidenovo administracijo leži nedvomno težavna pot.
V ZDA se je sicer odvila inavguracija Bidena, vendar posledice Trumpove administracije še zdaleč niso premoščene. FBI nadaljuje s pregonom ekstremistov, ki so vdrli v kongres. Pod drobnogled prihajajo tudi desničarska gibanja – trenutno največja grožnja je ravno notranji terorizem ameriških rasistov in milic. Analitiki medtem izpostavljajo, da je bila nevarnost “upora” jasno vidna, vendar se grožnje predolgo ni vzelo resno. MAGA gorečneži medtem nadaljujejo s širjenjem mitov o ogroženosti, žrtvenosti in opevanjem bratomora v 17. stoletju. Nekateri opazovalci svarijo, da je bil vdor v kongres 6. januarja šele pričetek težav.
IMPEACHMENT SAGA 2.0
Il Duce MAGA Kulta – Trump – se pripravlja na impeachment proces. Pred kratkim je odslovil svojo dotedanjo odvetniško ekipo, ter pričel z nabiranjem sveže le nekaj dni pred pričetkom sojenja 9. februarja. Proces sam se bo najverjetneje zavlekel, ter spreobrnil v politično dramo. Senat je deljen 50-50, za obsodbo se potrebuje 67 glasov. Zaenkrat je le pet republikancev napovedalo glasovanje proti Trumpu, s čimer je možnost izglasovanega impeachmenta nična. (1, 2, 3)
BIDENOVA AGENDA
Biden je v prvi dan svojega mandata podpisal prgišče predsedniških odredb. Zunanje-politične napovedi bodo pokrite v naslednjem prispevku. Notranje-politično je Biden že prvi dan izničil več (spornih) Trumpovih politik.
Med iniciativami prednjači reforma imigrantske politike, ki naj bi uredila status enajstim milijonom tujcev v ZDA. Srčika reforme je uveljavitev postopka, ki bi imigrantom omogočil legalno pot k naturalizaciji. Druga sfera iniciativ je namenjena soočenju s klimatskimi spremembami. Biden vrača ZDA k pariškemu sporazumu, ter napoveduje obsežne investicije v obnovljive vire in manjšanje izpustov.
Med najbolj akutnimi težavami je seveda pandemija. Administracija naj bi razmišljala o uporabi defense production act, ki predsedniku omogoča, da med krizo usmerja industrijo v proizvodnjo ključnih dobrin. Poleg razširitve proizvodnja cepiva, naj bi se prav tako povečalo produkcijo zaščitne opreme in ostalih potrebščin. Sprejeta je bila obvezna nošnja mask na sredstvih javnega prevoza; zvezne države bodo prejemale federalno pomoč za stroške pandemije; povečuje se tudi obseg testiranja in dostopnost zdravstvene oskrbe. (1, 2)
Najaktualnejša zgodba se nanaša na sprejetje paketa finančne pomoči. Bidenov načrt zajema 1.9 bilijona $ pomoči. Posamezniki, ki zaslužijo manj kot 50k dolarjev letno, bi glede na Bidenov načrt prejeli 1400$. Preostanek denarja je namenjen podaljšanju nadomestil za brezposelne in dodatna sredstva za zvezne države in manjša podjetja; v zakonskem predlogu se nahaja tudi dvig minimalne plače na 15$/h.
Debata glede obsega pomoči je naletela na neodobravanje senatnih republikancev, ki ponujajo alternativen, manjši, paket pomoči. Biden naj bi jih poskusil prepričati k sodelovanju, saj bo zakon najlažje sprejet z njihovimi glasovi. (1, 2, 3) Demokrati medtem pripravljajo reconciliation budget bill – paket pomoči bi vezali na sprejem letnega proračuna, katerega lahko izglasujejo brez republikanskih glasov. “Adut” Bidenove administracije je tudi Bernie Sanders, ki je zaradi dolgoletnega staža postal predsednik proračunskega komiteja v senatu. Seveda bo končni rezultat politični kompromis – kljub temu se pričakuje, da bo Sanders usmerjal proračun v smeri Keynesa.
TLDR
Pred Bidenovo administracijo leži težka pot, saj se sooča z več krizami kot Kaligula leta 2016. Po mnenju Fukuyame se prav tako obeta dodatna zaostritev pred dejanskim izboljšanjem polarizacije v ameriški družbi. Bidenova centristična kariera ostaja razlog za skepso o njegovi “volji” do progresivnega (socialno demokratskega) zasuka ameriške družbe in politike. Pretirano hvalisanje ni smotrno, saj je še prezgodaj za podajanje sodb – bil je “manjše zlo” izmed nominiranih predsedniških kandidatov – nadaljnji meseci in leta bodo pokazali resnost njegovih obljub.