COVID novice prežemajo svarila pred drugim valom (1, 2, 3, 4, 5, 6). Oznaka je zavajujoča, saj se epidemija širi različno glede na regije, lokalne danosti in naključja kot so superspreaderji. Obenem lahko o novem valu govorijo le regije, ki so prvega uspešno zadušile; veliko predelov sveta se še vedno nahaja v prvi fazi.
S sproščanjem ukrepov se število okužb neizogibno povečuje (epidemiološka matematika 2) . Vprašanje naslednjih mesecev je iskanje ravnovesja med ukrepi in odprtostjo družbe. Cilj je zadovoljiva sploščitev okužb, s čimer se prepreči preobremenitev zdravstva.
Disclaimer:
- Znanost še vedno preučuje detajle COVIDa. Vsak dan se objavlja mnoštvo novih študij in hipotez, četudi traja preden so ugotovitve preverjene in potrjene od ostale stroke. Glede na aktualnost virusa, se na žalost pojavljajo tudi površne raziskave, ki meglijo situacijo.
- Problem vseh analiz ostaja manko podatkov – pomanjkanja in nezanesljivost nekaterih testov; različne metode štetja in preobremenitve sistema so dejavniki, ki preprečujejo zajem natančnega stanja pandemije; očitna razlika se odraža tudi glede na razvitost držav.
- Gledano biološko, bo vsak patogen prisilil telo v neko mero imunskega odziva (odvisno od posameznika). Soočenje bo za sabo pustilo protitelesa, ki lahko varujejo pred nadaljnjo okužbo. Ponovno se kaže pomanjkanje časa za dokončne raziskave – raven protiteles za efektivno odpornost in čas ohranitve njih se raziskuje, vendar še ni dokončno sodbe.
- Navedbe in ugotovitve so rezultat trenutnega stanja – z nadaljnjimi raziskavami se bodo odstrli dodatni uvidi, kakor tudi ovrgle napačne hipoteze. Četudi je negotovost naporna, je preprosto neizogiben del pandemije.
Poleg nevarnosti novega vala okužb so aktualna tematika rezultati prvih seroloških (protitelesa) študij. Povedano na kratko, številke niso vzpodbudne – prekuženost populacij ostaja nizka; večinoma pod 10%. Efektivna čredna imunost zahteva vsaj 70% ali več. Posledično so populacije skorajda isto ogrožene kot na začetku pandemije. Še enkrat je nujno poudariti, da se navaja rezultate prvih raziskav, nabranih tekom zadnjih tednov!
- Razlaga serološkega testiranja: 1, 2
- Sveža študija, po kateri ima del prebolelih protitelesa vsaj dva meseca po koncu okužbe. (16.06, 15.06)
- Italija:
- Španija:
- Švedska:
- Danska:
- Študija je pokazala 1% delež protiteles v populaciji. (21.05)
- Francija:
- Velika Britanija:
- 5% v Angliji; 17% London (22.05)
- Nemčija:
- Aprilska študija lokalnega izbruha pokaže 17%. (09.04)
- Švica:
- Analize večih tednov nanesejo na cca 10%. (11.06)
- Belgija:
- Študija nakazuje na 3.1% prekuženost. (09.06)
- Rusija:
- Študija populacije Moskve naj bi pokazala 17% prisotnost protiteles. (11.06)
- ZDA:
- New York je prvi epicenter pandemije v ZDA. Serološki testi pokažejo 14% prekuženosti na ravni zvezne države. V mestu NY delež naraste na 22.7%; v revnejših četrtih do 27%. (20.05)
- Majska študija opravljena v Bostonu je pokazala 10% prekuženost. (18.05)
- Testi v zvezni državi Virginia (DC) nanesejo na 6%. (22.05)
- V Floridi se pokaže 4.4% prekuženost. (29.05)
- Raziskava v LA je po prvi študiji kazala 4.1%, pri nadaljnji le 2.1% prekuženost (20.05) Junijska raziskava v okrožju San Bernardino najde 1.2% prebolelih. (14.06)
- Izrael:
- Raziskava najde desetkrat več protiteles kot zaznanih okužb, kar nanese na 2.5% prekuženost. (02.06)
- Japonska:
- Študija v Tokiju kaže na 0.1% delež prekuženosti. (16.06)
- Kitajska:
- Raziskave opravljene v Wuhanu so zabeležile med 1-4% prekuženost. Caveat je populacijski vzorec, ki ni bil izbran naključno. Testiralo se je zdravstvene delavce in svojce obolelih. (10.06)