Pandemija se nadaljuje. Naslednji tedni bodo pokazali uspešnost ukrepov in obseg globalnega izziva in posledic – RSS pregled.
SVET:
- Nadaljuje se zahtevki po premirjih v konfliktnih področjih in mednarodnem sodelovanju. Pandemija bo nedvomno spremenila geopolitično krajino (1, 2) in testirala liberalne vrednote (1, 2).
- Poleg vohunskih iger med državami, se svari pred sprejemanjem Orwell zakonov (1, 2).
- Nekateri analitiki svarijo, da borze še vedno podcenjujejo obseg ekonomskih posledic. Brezposelnost bo izziv na obeh straneh Atlantika, vendar se Evropi obeta lažja prebroditev.
- Opozarja se na korupcijo pri razdeljevanju krizne pomoči,
- Zgodovinsko so pandemije klasičen strestni test vsake dobe in civilizacije. V primeru COVIDa bodi poseben izziv predstavljali slumi.
- Socialna omrežja je zajela (dosedaj ena najneumnejših) teorij zarot. Za COVID se krivi 5G omrežje. Neo-Luditi v Veliki Britaniji so ponekod pričeli z uničevanjem oddajnikov.
EVROPA in CENTRALNA AZIJA:
- Evropski uniji se očita pomanjkanje solidarnosti in slab odziv. Po drugi strani se sprejema dodatnih 100 milijard pomoči; na razpolago bo tudi 400 milijardni stabilizacijski fond ustanovljen po finančni krizi. Ločnica je postala ideja euro-obveznic (eurobond), ki si jo želi evropski jug, ter nasprotuje sever.
- V Veliki Britaniji je bil, prvak čredne imunosti, Johnson sprejet v bolnico ter kasneje premeščen v intenzivno nego. Splošneje se Torijcem očita dvoličnost glede sloganov o “reševanju” NHS (1, 2).
- Nemška situacija ostaja stabilna, vendar je prezgodaj za slavje. Hvali se ne le efektivnost, temveč decentraliziranost nemškega zdravstvenega sistema.
- Švedska je pričela z implementacijo dodatnih ukrepov.
- V Španiji se kažejo prvi znaki zajezitve; prav tako se nadaljujejo tragične zgodbe.
- Grčija je zaradi pojava okužbe, pod karanteno postavila že drugi begunski tabor.
AZIJA:
- COVID spreminja pacifiško geopolitiko. Zgled intra-regijske dinamike predstavlja Vietnam, ki je v sosednjo Kambodžo in Laos poslal pomoč.
- Nadaljujejo se pohvale tajvanskega zgleda. Trump je medtem podpisal zakonodajo, ki krepi vezi med ZDA in Tajvanom.
- Singapor je zaradi izbruha virusa med tujimi delavci, več kot 20.000 njih postavil pod karanteno.
- Talibani opozarjajo na nevarnost propada mirovnega sporazuma.
AMERIKI:
- ZDA se očita “piratsvo” glede mask. Več držav ameriki očita, da prek trikov in višanja ponudb, kopiči maske zase (1, 2).
- Anatomija kriznega paketa kaže, da gre 600 milijard ljudem, 500 korporacijam, ter slabih 400 milijard dolarjev malim podjetjem.
- Trumpove navedbe o efektivnosti malarijskega zdravila ni kritizirala le stroka in druge države, temveč tudi njegov lasten virolog. Veliko opazovalcev se sprašuje, kaj v krizni ekipi počne Kushner – avtor “neverjetnega” načrta za palestinsko-izraelski mir.
- Splošneje se Trumpu očita slabe priprave na soočenje s COVIDom (1, 2), ter svari pred nevarnostjo MAGA doktrine (1, 2).
- Nekatere ameriške cerkve pomagajo pri naravni selekciji. Dodatno pomoč zagotavlja NRA, ki poskuša prek lobiranja obdržati trgovine z orožjem odprte med karanteno.
- Brazilski slumi se pripravljajo na izbruh COVIDa. Podobno se odvija tudi v Hondurasu.
BLIŽNJI VZHOD in AFRIKA:
- Kljub umoru Quasem Suleimanija se iranski vpliv v regiji, Iraku in Siriji ni omajal.