Pandemija se širi po vseh kontinentih. WHO svari, da se v naslednjih tednih se pričakuje eksplozivno rast okužbe. Glede na ravnanje držav, postaja kočno jasen obseg izziva pred katerim stoji človeštvo.
MUST READ:
- COVID je dejansko drugačna kriza (glede na 2008 ali 9/11) Vir
- Pandemija se šele pričenja na južni polobli. Vir
- Zaslepljenost s finančnimi modeli je privedla do poznega zahodnega odziva. Vir
- Globalna pandemija je bila vprašanje časa. Vir
- Počasen ameriški odziv na COVID je večja napaka kot 9/11 in Pearl Harbor. Vir
- Kaj se lahko naučimo od azijskega spoprijema z virusom? Vir 1, 2, 3
SVET:
- COVID se izkazuje za globalno (1, 2) preizkušnjo vodstva (1, 2), ki bo zahtevala kolektiven in ukslajen odziv. Sočasno se poudarja, da je diplomatska vojna med ZDA in Kitajsko neproduktivna, saj bi koristilo sodelovanje.
- COVID lahko povzroči nove begunske valove. Vir
- Ekonomsko se pričakuje obsežna recesija, ki šele zajema nekatere države v začetnih fazah pandemije. Cena zajezitve virusa se bo odražala na proračunih. Odvijajo/pripravljajo se intervencije centralnih bank, IMF ter držav.
- Virus bo povsod prisilil tudi majhna in srednje velika podjetja v spremembe. Vir
EVROPA IN CENTRALNA AZIJA:
- COVID je stresni test za Evropo, ki nas prebuja iz udobja. Leyen je izjavila, da se Evropa bori za preživetje.
- V Nemčiji se kažejo prvi (manjši!!) trendi upočasnitve širjenja okužbe. Kanclerka Merkel je v odigrala svojo državniško vlogo, ter Nemčijo usmerila v soočenje s krizo, kar bo pomagalo pri stabilizaciji Evrope. V mednarodnih vodah si Nemčija pušča odprte možnosti glede vezi s Kitajsko.
- Pri italijanskem primeru, kjer se je sesulo zdravstvo v “razviti” regiji, se ne sme pozabiti politike, ki je pripeljala do tu.
- Na grških mejah se nadaljuje begunska kriza; situacija eskalira zaradi pojava “ljudskih straž“.
- Britanski vladi se očita zavlačevanje in nesposobnost. Vir: 1, 2
- Švedske nihče ne razume, saj še vedno ni sprejela večjih ukrepov.
- Rusija je pričela s poznimi ukrepi. Moskovski župan je Putina svaril pred številom okuženih. Referendum o ustavnih spremembah je preložen. Na mednarodnem področju ostaja Rusija v ozadju ter čaka na potek naslednjih tednov.
AZIJA:
- Iranski spopad s COVIDom otežujejo sankcije, medtem so prognoze slabe in situacija nejasna.
- Indija … very bad (1, 2, 3). Indijski problemi so povezani tudi s kulturo in običaji. Pandemija se odvija med obdobjem zaostrenih odnosov med muslimani in hindujskimi nacionalisti pod Modijem. Pričenja se razdeljevati hrano ter nakazila pomoči najrevnejšim.
- Afganistan se bo po desetletjih vojn in nerazrešenih odnosov med Talibani in Kabulom, sedaj soočil še s pandemijo. Kabulska stran ostaja sprta, oziroma z “dvema” predsednikoma. Tudi obisk Pompea ni uspel končati razkol, zaradi česar se maje tudi “mirovna” pogodba med ZDA in Talibani.
- Singapor uporablja v soočenju z virusom vojsko.
- Japonsko stanje ostaja neznanka, saj država ne opravlja veliko testov.
- Kitajska povečuje “humanitarno diplomacijo“. Očita se ji spin glede napak ob začetku izbruha, kar nekateri smatrajo za neproduktivno. Omenja se, da Trumpov “rasizem” pomaga Xiju pri notranji stabilizaciji države. Presprašuje se, če bo kitajska prepoved “mokrih” tržnic (wetmarket) preprečila pojav naslednjega virusa (1, 2).
AMERIKI:
- ZDA je “epsko” zamočila svoj odziv. Vedno glasnejše postajajo kritike Trumpovega vodstva (1, 2, 3, 4) ter “insiderstva” politikov, ki so pravočasno prodajali delnice. Viden primer je tu, kljub temu uživa Trump glede na anketo Gallup zanekrat še visoko podporo.
- Kongres sprejema 2-bilijonski “vojni proračun“. Del njega bo zajemal direktna nakazila na bančne račune posameznikov, torej pseudo-UTD. Surealni časi. Glede na količino ameriškega dolga, se država sedaj spogleduje s finančnim breznom.
- Glede na hitro naraščanje ameriških številk, lahko ZDA kmalu postanejo nov epicenter. COVID in razsežnost njegovih posledic bo najverjetneje odločila tudi predsedniško tekmo ob koncu leta.
- Kuba dokazuje nadpovprečnost svojega “budget” zdravstvenega sistema. Bili so pripravljeni na pojav prvih okužb, obenem so že prejšnji teden v Italijo napotili dodatne zdravnike.
- Preostala Latinska Amerika se pripravlja na porast okuženih.
BLIŽNJI VZHOD in AFRIKA:
- Izrael je v stanju polne pripravljenosti, obenem se je virus pojavil po obdobju politične krize in treh volitev v 12 mesecih.
- V preostali regiji se zalivske države, poleg virusa, soočaju tudi z nizko ceno nafte. V kriznih žariščih se svari pred poostritvijo sektaških spopadov.
- Afrika se pospešeno pripravlja na porast okužbe v naslednjih tednih (1, 2).